Paljonko proteiinia on muroissa?

Muroissa on 6,1–15,1 g proteiinia sadassa grammassa; tyypillinen tuote (mediaani) sisältää 9,5 g. Haarukka kattaa 90 % tuotteista, ääripäät ovat 4,5–28,8 g.

Vertailussa 121 tuotetta S-kaupasta ja K-ruoasta, päivitetty 31.10.2026.

Murojen ravintoarvot sadassa grammassa

RavintoaineUseimmissa tuotteissaMediaaniÄäripäätTuotteita
Energia331–444 kcal384 kcal289–459 kcal105
Proteiini6,1–15,1 g9,5 g4,5–28,8 g121
Hiilihydraatit58–85 g72 g42,2–87 g121
Sokeri2–26 g15 g0,6–37 g121
Rasva1,1–14 g3,5 g0,6–17 g121
Tyydyttynyt rasva0,2–3,8 g0,8 g0,1–4,6 g121
Kuitu2,6–12 g7 g1,5–20,7 g115
Suola0,02–1,1 g0,57 g0–1,24 g121

"Useimmissa tuotteissa" on haarukka, johon 90 % tuotteista osuu; ääripäät ovat pienin ja suurin ilmoitettu arvo. Mediaani on keskimmäinen tuote. Puuttuvat arvot eivät ole mukana.

Mikä on paras murot?

Yksi ravintoaine ei kerro kaikkea. Tankkaamon lista Parhaat murot 2026 järjestää samat tuotteet proteiinin, sokerin, rasvan ja suolan yhteispisteillä, ja pisteytys on avoin.

Kaikki ruoka-aineet →

Usein kysyttyä

Paljonko proteiinia on muroissa?

Muroissa on 6,1–15,1 g proteiinia sadassa grammassa; tyypillinen tuote (mediaani) sisältää 9,5 g. Haarukka kattaa 90 % tuotteista, ääripäät ovat 4,5–28,8 g.

Paljonko kaloreita on muroissa?

Muroissa on useimmiten 331–444 kcal sadassa grammassa; mediaani 384 kcal, ääripäät 289–459 kcal.

Paljonko sokeria on muroissa?

Muroissa on useimmiten 2–26 g sokeria sadassa grammassa; mediaani 15 g. Vähiten sokeria: URTEKRAM Luomu Gluteeniton C-Flakes 375 g (0,6 g).

Missä muroissa on eniten proteiinia?

Eniten proteiinia on tuotteessa Voima-Papu härkäpapu muro: 28,8 g sadassa grammassa.